środa, 27 kwietnia 2011

Eksperymenty domowe.

Sodowa fontanna (lepiej przeprowadzać na zewnątrz)

  -paczka mentosów,

  -dwulitrowa butelka dietetycznego napoju gazowanego 
  -plastikowy pojemnik.

Otwartą butelkę napoju ustawiamy w plastikowym pudełku. Trzeba włożyć mentosy do tubki z papieru, a następnie dodać je do butelki wszystkie jednocześnie.

I odsunąć się!

Napoje gazowane są nasycane dwutlenkiem węgla pod dużym ciśnieniem. Cząsteczki wody, które silnie się przyciągają, przywierają do siebie, otaczając pęcherzyki gazu. Ponieważ napięcie powierzchniowe jest tak silne, większość gazu pozostaje zawieszona w cieczy i nie mogą pojawiać się nowe bąbelki. Gdy cukierki się rozpuszczają, na ich powierzchni powstają małe zagłębienia, w których mogą tworzyć się pęcherzyki CO2. Tak szybko uwalniający się gaz zabiera ze sobą, na zewnątrz, dużą część zawartości butelki.


Chmury w słoiku

  -duży słoik na ogórki,

  -balon,
  -duża gumka recepturka,
  -kredowy pył lub talk 
  -zimna woda.

Trzeba umyć słoik i nalać na dno wody na wysokość 2,5 centymetrów. Wytnij z balonu kwadrat gumy, zakryj nim wylot słoika i połóż na nim książkę, by się nie przesunął. Po 10-15 minutach usuń książkę i gumę. Wsyp łyżkę sproszkowanej kredy lub talku i szybko zakryj słoik gumą. Owiń szczelnie wylot słoika gumką recepturką, by przytrzymać arkusz gumy. Wciśnij gumową membranę nieco do słoika, a po 15 sekundach cofnij rękę.

Gdy wciskasz gumę ręką, powietrze jest sprężane i ogrzewane, więc może zawierać więcej pary wodnej. Gdy zwolnisz nacisk, ciśnienie spada, powietrze się ochładza, a nadmiar pary kondensuje na cząsteczkach proszku zawieszonych w powietrzu. Tak w słoiku powstają „chmury”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz